Izgalmas kivétel ez alól Johnny Ball könyve, a Gondolj egy számra, izgalmas barangolás a számok birodalmában, amely ugyan szintén nem a kamaszokat célozza meg, hanem a gyerekeket, azonban mindenkinek csak ajánlani tudom.
Olyan titkokba avat be bennünket a szerző, mint hogyan szoroztak az egyiptomiak (nagyon bonyolult módon, ezért ha lehetett, kerülték az ügyet), vagy hogy Mezopotámiában a metakórákra kockás (hivatalos nevén négyzetrácsos) füzet helyett egy nagy adag zsinget kellett vinniük a nebulóknak.
Azt is megtudhatjuk, hogy a római számok nemcsak a ma emberének okoznak gondot (Lali fél órája hunyorogva áll a Vajdahunyad vár előtt és próbálja kisilabizálni, mikor is épült), hanem maguk a rómaiak is nehezen boldogultak velük. A középkori Európa éppen ezért nem volt a matematika fellegvára, egészen addig, amíg az arabok (!) meg nem mentették az öreg kontinenst, és el nem hozták nekünk az arab (helyett indiai) számokat, ezeket használjuk ma is.
A HVG Könyvek gondozásában megjelent kiadványt bátran tudom ajánlani nemcsak kicsiknek, hanem a köregyenlettől és sinustételtől megfáradt nagyoknak is, mert képes arra, amire a metakóra ritkán: megmutatja, hogy a matematika érdekes, vicces, színes, de mindenek felett nagyon is életközeli tudomány. Így talán a köregyenlet is másképp néz ki!
Jó olvasást!
------------------
Ha tetszett a bejegyzés, akkor kérlek lájkold a facebook oldalon. Így tudom meg azt, milyen témáknak örültök igazán! Köszönöm.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése